Skip to main content

Biskotat e Krishtlindjes

Çfarë do të ishin Krishtlindjet pa erën e biskotave të sapopjekura? Nga buka me xhenxhefil te biskotat Radetzky ose rrotullat Amaretto, ka shumë receta të
mira. Pjekje të mbarë!

Biskota Radetzky

Nëse ju pëlqen çokollata, lajthitë dhe dëshironi një shije të vërtetë të kulturës tradicionale Vjeneze të pjekjes, do t'ju pëlqejnë këto biskota.

Ju duhen përbërësit e mëposhtëm:
 
  • 210 g miell i thjeshtë
  • 50 g sheqer
  • 140 g lajthi të pjekura të bluara
  • 0 gr çokollatë të grirë në rende
  • 50 gr gjalpë
  • pak të bardhë veze ose ujë
  • 100-200 g çokollatë
  • 1 gotë qumësht për krem

Si bëhet

Përziejini përbërësit deri sa të formohet një brumë i butë. Nëse brumi është shumë i thatë, shtoni pak të bardhë veze ose ujë. Ftoheni në frigorifer për gjysmë ore. Pas ftohjes, përzijeni përsëri derisa të jetë e qetë (shtoni edhe pak ujë nëse është e nevojshme) dhe formoni toptha të vegjël (rreth 3-4 cm në diametër).

Topat më pas mund të përdoren lehtësisht për të formuar gjysmëhënës të vogla. Piqeni në furrë të parangrohur në përafërsisht. 160°C në një tepsi (temperatura mund të ndryshojë në varësi të furrës) derisa gjysmëhënat të skuqen pak dhe të mos jenë më të buta.

Për kremin e çokollatës, shkrini çokollatën në një banjë uji. Çokollata e qumështit gjithashtu funksionon mirë. Për një konsistencë më të butë, përzieni një gotë qumësht nëse është e nevojshme.

Kur biskotat të jenë ftohura, zhytni skajet në çokollatë të lëngshme dhe ftohini.

Gingerbread house

Keku me xhenxhefil është i lehtë për t'u përgatitur dhe është gjithashtu shumë i
përshtatshëm për pjekje me fëmijë - e kemi provuar vetë. Dhe nëse doni të jeni veçanërisht kreativ, mund t'i përkushtoheni menjëherë disiplinës supreme: Shtëpisë së kekëve me xhenxhefil.

Biskota vegane me yje kanelle

Me këtë version me bazë bimore të një klasike të Krishtlindjeve, të gjithë mund të shijojnë mirësinë e ëmbël dhe të shijshme që janë yjet e kanellës.

Gingerbread

Çfarë ka erë më të fortë se buka e xhenxhefilit të pjekur në shtëpi dhe të kujton më shumë Krishtlindjet? Asnjë festë e Krishtlindjeve nuk është e plotë pa këtë biskotë tipike.

Biskota Amaretti

Për të gjithë miqtë e bajameve dhe marzipanit, këto ëmbëlsira italiane (pa gluten!) do të jenë zgjidhja perfekte.